Skip Navigation

UMaine News

Follow us on Twitter Join us on Facebook Watch us on YouTube Contribute to our Flickr Group

2014 GradExpo Winners

More than 100 presentations were made made during the 2014 Graduate Academic Exposition (GradExpo) in separate categories of four areas of competition — poster presentations, oral presentations, intermedia and fine arts exhibits, and a PechaKucha, or rapid-fire slide show event — as well as a graduate student photo contest.

About $15,000 worth of prize money was awarded at this year’s expo, including the $2,000 President’s Research Impact Award given to the graduate student and adviser who best exemplify the UMaine mission of teaching, research and outreach.

Following are the winning presentations:

  • President’s Research Impact Award — Spencer Meyer and advisers Rob Lilieholm and Chris Cronan

  • Innovation Award — Spencer Meyer

  • Provost’s Innovative/Creative Teaching Award — Rebecca White, first; John Bell, second; and Matthew McEntee, third

  • Graduate Dean’s Undergraduate Mentoring Award — Brittany Cline, first; Agnes Taylor, second; and Kara Lorion, third

  • Graduate Student Video Award — Hari Prasath Palani

  • UMaine Alumni Association Alum Award — Lauren Thornbrough

  • Graduate Student Photo Contest, Graduate Student Life Category — Eva Manandhar, first; Brett Lerner, second; and Corey Cole, third

  • Graduate Student Photo Contest, Graduate Student Research Category — Amy Pierce, first; Timothy Godaire, second; and Robin Arnold, third

  • PechaKucha — Theodore Wilhite, first; Amy Pierce, second; and John Bell, third

  • Intermedia — Julie Riley, first; Amy Pierce, second; and Jessica LeClair, third

  • Arts and Humanities Oral Competition — Rebecca White, first; Nataliya Shpylova-Saeed, second; and Ian Jesse, third

  • Arts and Humanities Poster Competition — Hari Prasath Palani, first; John Bell, second; and Bethany Engstrom, third

  • Natural Sciences Oral Competition — Brianna Hughes, first; Anna Breard, second; and Maureen Correll, third

  • Natural Sciences Poster Competition — Luke Groff, first; Donna Kalteyer, second; and Julia McGuire, third

  • Physical Sciences and Technology Oral Competition — Mojtaba Razfar, first; Panduka Piyaratne, second; and Silas Owusu-Nkwantabisah, third

  • Physical Sciences and Technology Poster Competition — David Pearson, first; Supamon Singkankachen, second; and Merida Batiste, third

  • Social Sciences Oral Competition — Hollie Smith, first; Kourtney Collum, second; and Addie Pelletier

  • Social Sciences Poster Competition — Theodora Ruhs, first; Tyler Quiring, second; and Steven Hutchinson, third

Tags:

Comments are closed.

More in Campus Announcements, Economic Development, Engineering, Graduate School, Liberal Arts and Sciences, Maine Business School, Natural Sciences, Forestry, and Agriculture, Research, Sociology (359 of 4613 articles)