CLAS Faculty Award Recipients

2019 Awards Program

Teaching/Advising

2020  Bridie McGreavy – Communication & Journalism
2019  Matthew Brichacek – Chemistry
2018  Rob Glover – Political Science, Honors
2017  Nathan Stormer – Communication & Journalism
2016  Brian Robinson – Anthropology
2015  Kirsten Jacobson – Philosophy
2014  Mark Brewer – Political Science
2013  Steven Cohn – Sociology
2012  Michael Howard – Philosophy
2011  Amy Blackstone – Sociology
2010  Cynthia Erdley – Psychology
2009  Gisela Hoecherl-Alden – Modern Languages & Classics
2008  Harvey Kail – English
2007  Elise Turner – Computer Science
2006  Michael Palmer – Political Science
2005  Douglas Nangle – Psychology

Research/Creative Achievement

2020  Sam Hess – Physics & Astronomy
2019  Ngo Vinh Long – History
2018  Michael Socolow – Communication & Journalism
2017  Stephen Hornsby – Anthropology
2016  Jennifer Moxley – English
2015  Daniel Sandweiss – Anthropology
2014  Kate Beard-Tisdale – School of Computing and Information Science
2013  Sandra Sigmon – Psychology
2012  Howard Segal – History
2011  Brian G. Frederick – Chemistry
2010  Marie Hayes – Psychology
2009  Deborah Rogers – English
2008  Paul “Jim” Roscoe – Anthropology
2007  Alan Rosenwasser – Psychology
2006  Richard Blanke – History
2005  Constance Hunting – English

Service/Outreach

2020  Liam Riordan – History
2019  Mark Brewer – Political Science
2018  Cynthia Isenhour – Anthropology, Climate Change Institute
2017  Scott See – History
2016  Jessica Miller – Philosophy
2015  Amy Fried – Political Science
2014  Steven Evans – English
2013  George Markowsky – School of Computing and Information Science
2012  Harlan Onsrud – School of Computing and Information Science
2011  Tina Passman – Modern Languages & Classics
2010  Robert Franzosa – Mathematics & Statistics
2009  Neil Comins – Physics and Astronomy
2008  Kathleen March – Modern Languages & Classics
2007  Phil Dickens – Computer Science
2006  Jeffrey Hecker – Psychology
2005  Alexander Grab – History
2002  James Acheson, Kyriacos Markides, Ralph Townsend

Outstanding Lecturer

2020  Paula Drewniany – Mathematics & Statistics
2019  MJ Sedlock – Theatre/Dance
2018  Liliana Herakova – Communication & Journalism