RRF Seed Grant Awards

2017 Seed Grant Awardees

Principal Investigator Partners Project Title
James Beaupré (UMaine Foster Center for Innovation) Edwin Nagy (UMaine College of Engineering), Stephen Shaler (UMaine, School of Forest Resources), Ryan Wallace (USM, Maine Center of Business and Economic Research) Cross-Laminated Timber Demonstration Building Design and Cost Analysis
Deborah Bouchard (UMaine, Aquaculture Research Institute) Ian R. Bricknell (UMaine, School of Marine Sciences) Cellulose Nanofibers: A Novel Adjuvant for Veterinary and Medical Applications
Damian Brady (UMaine Darling Marine Center and School of Marine Sciences) Aaron Strong (UMaine, School of Marine Sciences), Karen Wilson (USM, Department of Environmental Science and Policy), Maine DEP, the Portland Water District, and Friends of Casco Bay Improving Maine’s Coastal Infrastructure Upgrade Decisions through High Frequency Nutrient Measurements in Casco Bay
Vincent Caccese (UMaine, Department of Mechanical Engineering) Elizabeth Depoy & Stephen Gilson (UMaine School of Social Work and Center for Community Inclusion and Disability Studies), Bernadette Kroon (USM Lewiston, Occupational Therapy Programs), & Ryan Beaumont (Mobility Technologies) Development of Intrac™: A Weight Bearing and Fitness Tracking System for Assistive Devices
Elizabeth DePoy (UMaine School of Social Work and Center for Community Inclusion and Disability Studies) Scott (James) Hoisington (UMF, Outdoor Recreation Business Administration), Vince Cacesse (UMaine, Department of Mechanical Engineering), Stephen Gilson (UMaine School of Social Work and Center for Community Inclusion and Disability Studies), Len Kaye (UMaine Center on Aging) & Ryan Beaumont (Mobility Technologies) Eco-Sno Co-Design Project
Douglas Gardner (UMaine, Advanced Structure and Composite Center) Mindy Crandall (UMaine, School of Forest Resources), James Anderson (UMaine, Advanced Structure and Composite Center, Lyman Morse, Hinckley Yachts, Hodgdon Yachts, Sabre, & Thermwood Corporation Application of low-cost bio filled thermoplastics to 3D printed marine tooling
Lenard Kaye (UMaine School of Social Work and Center on Aging) Mark Jadkowski (Elder Technology Labs) & Wayne Woodford, Phillips-Strickland House Corporation Elder Tech Collaborative
Michael Mason (UMaine Department of Chemical and Biological Engineering) Mehdi Tajvidi (UMaine, School of Forest Resources) & Ian Dickey, MD (Colorado Limb Consultants) Variable and High Porosity Nanocellulose Solid Forms for Biomedical Applications
Thomas Schwartz (Department of Chemical and Biological Engineering) Scott Eaton (Maine Maritime Academy, Marine Engine Testing & Emissions Laboratory), Mike Lomas (Bigelow Labs), & Joshua Henry (Maine Maritime Academy, Marine Engine Testing & Emissions Laboratory) MicroAlgae Culture Coupled Catalysis: Producing Marine Diesel Fuel Additives from Algal Biomass
Mehdi Tajvidi (UMaine School of Forest Resources) Douglas Bousfield (UMaine, Department of Chemistry), William Gramlich (UMaine, Department of Chemistry), Douglas Gardner, (UMaine ASCC), Nigel Sanders (Synthesis Group Minerals Technologies, Inc.), Balu Nayak (UMaine School of Food and Agriculture), Nicole Stark (USDA Forest Products Lab), & Jinqu Wang (USDA Forest Products Lab) Turning Maine’s Wood Fiber Resource into Renewable Food Packaging Systems

2016 Seed Grant Awardees

Principal Investigator Partners Project Title
Willhelm Friess (Mechanical Engineering, UMaine) Michael Davis (USM), Shari Templeton (UMA), Luke Shorty (Maine School for Science & Mathematics), Mohamad Musavi (UMaine), Craig Mason (UMaine), Betsy Webb (Bangor School Dept.), Shari Templeton (ME Dept. of Ed), Tony Paine (Kepware Technologies) Finding the E in STEM: Survey of Engineering Instruction in Maine’s K-12 Schools 
Michelle Smith (Biology & Ecology, UMaine) Mindi Summers (UMaine), Eric Jones (UMM), Jason Johnston (UMPI), Joseph Staples (USM), Judith Ladd Roe (UMPI), Karen Pelletreau (UMaine), Kim Borges (UMFK), Larry Feinstein (UMPI), Lisa Moore (USM), Nancy Prentiss (UMF), Peter Nelson (UMFK), Sandra Haggard (UMA), Sherrie Sprangers (UMM), Theresa Theodose (USM), Charles Wray (The Jackson Laboratory), David Edson (James W. Sewall Company), Campbell Scott III (OceansWide Workforce Development: Helping UMaine Faculty develop classroom activities that prepare students for skills needed in Mane’s science careers
Harlan Onsrud (Computing & Info Science, UMaine) Susan McKay (UMaine), Constance Holden (UMA), Richard Corey (UMaine), Torsten Hahmann (UMaine), Reinhard Moratz (UMaine), Silvia Nittel (UMaine), Michael Scott (UMaine), Roy Turner (UMaine); computing faculty from other UMS campuses to be invited Revolutionizing Computing Across the University of Maine System
Caitlin Howell (Chem Engineering, UMaine) Philseok Kim (SLIPS Tech, Inc) Liquid-Infused Paper Substrates for New Biomedical Applications
Thomas Abbott (UMA) Col. Daniel M. Leclair (Civil Air Patrol, Northeast Region), J. Gregory Jolda (UMA) Unmanned Aerial Systems: Supporting development and training on UAV applications for Maine businesses and state agencies
Susan Brawley (Marine Science, UMaine) Luz Kogson (UMaine), Sarah Redmond (UMaine Marine Extension Team/Maine Sea Grant), Shep Erhart (Maine Coast Sea Vegetables), Seth Barker (Maine Fresh Sea Farms), Phil Harrington Bait (Wholesale Marine Worms), J. West (Commercial Fisherman) Advancing Algal and Invertebrate Aquaculture
Rick Wahle (Marine Science, UMaine) Brian Beal (UMM), Damian Brady (UMaine), Burton Shank (NOAA/NMFS) Enhancing the Forecasting Value of the American Lobster Settlement Index to Maine’s Coastal Economy
Rosemary Smith (Electrical Engineering, UMaine) Scott D. Collins (UMaine), Douglas Sawyer (MMC/MMCRI) Engineering Cardiac Tissues Regeneration and Repair
Erin Simons-Legaard (Forest Resource, UMaine) Kasey Legaard (UMaine), Aaron Weiskittel (UMaine), Dave Struble (Maine Forest Service), Ryan Hanavan (US Forest Service) The Maine Forest Ecosystem Status and Trends (forEST) app: Informing Management and Dynamic Landscapes
Carl Tripp (Chemistry, UMaine) Joshua Henry (Maine Maritime Academy), Robert Lad (UMaine) Layer-by-layer Fabrication of Thermoelectric Films Using Nanoparticles to Yield HighEfficiency Thermoelectric Generators for Marine Applications
Parinaz Rahimzadeh (Forest Resource, UMaine) Aaron Weiskittel (UMaine), Peter Nelson (UMFK), David Maclean (University of New Brunswick), Daniel Kneeshaw (University of Quebec) A Novel Framework for Detecting and Assessing Spruce Budworm (SBW) Forest Defoliation over Maine

2015 Seed Grant Awardees

Principal Investigator Partners Project Title
Frank Drummond (Biology and Ecology, UMaine) Scott Dobrin (Biology, UMPI); Ron Butler (Biology, UMFA); Joseph Staples (Environmental Sciences, USM); Christopher Lage (Biology, UMA) The Health of Maine’s Bumble Bee Community
Douglas Gardner (ASCC, UMaine) Yousoo Han (Advanced Structures and Composites Center, UMaine); Steve Ruell (Innovasea); Duncan Mayes (Stora Enso) Development of structural wood plastic composite timber for innovative marine applications
Laurie Connell (Marine Sciences, UMaine) Rosemary Smith (Electrical Engineering, UMaine); Jason Perkins (Allagash Brewing) Prototype Development for Detection of Wine and Beer Spoilage Yeasts
Mehdi Tajvidi (Forest Resources, UMaine) Douglas Bousfield (Chemical and Biological Engineering, UMaine); John Hunt (Forest Products Laboratory, USDA) Novel Fire Resistant Low Formaldehyde Emitting Fiberboard Panels Made from Deadwood or Wood Residuals and Nanocellulose
Heather Hamlin (SMS/ARI, UMaine) Deborah Bouchard (Cooperative Extension/ARI, UMaine); Jean McRae (Civil & Environmental Engineering, UMaine); Benjamin King (Regenerative Biology, MDI Biological Laboratory) Effects of Ocean Acidification on Reproduction in American Lobsters
Peter Van Walsum (Chem & Bio Engineering/FBRI, UMaine) Balunkeswar Nayak (Food Science and Nutrition, UMaine); John Belding (Advanced Manufacturing Center, UMaine); Daniel Martinez (Environmental Science, USM) Energy Recovery Dehumidification (ERDH) for energy efficient increased drying capacity of high quality sea vegetables
Andrei Alyokhin (Biology and Ecology, UMaine) Tap Pryor (Acadia Harvest, Inc.); Michael Peterson (Mechanical Engineering, UMaine); Edward Bernard (Molecular & Biomedical Sciences, UMaine) Sustainable Bio-conservation Technology for Aqua-feed Production and Waste Management
Ian Bricknell (Marine Sciences/ARI, UMaine) Deborah Bouchard (Cooperative Extension/ARI, UMaine); William Wolters (USDA National Cold Water Marine Aquaculture Center/NCWMA); Leighanne Hawkins (Cooke Aquaculture) A Novel Approach to Prevent Super-chill in Atlantic Salmon
James Weber (Food and Agriculture, UMaine) Ian Dickey (Eastern Maine Medical Center); David Neivandt (Chemisty & Biological Engineering, UMaine); Anne Lichtenwalner (Food and Agriculture, UMaine) Development of additively manufactured highly porous implantable devices that promote post-surgical wound healing and a biological transcutaneous seal: Testing of implant material and internal pore geometry in a porcine model
Paul Rawson (Marine Sciences, UMaine) Carrie Byron (Marine Science, University of New England); Chris Davis (Maine Aquaculture Innovation Center) Development of Tools for Measuring the Costs of Feeding and Food Utilization in Eastern Oysters

RRF Planning Grant Awards

2017 Planning Grant Awardees

Principal Investigator Partners Project Title
Richard Wahle (Marine Sciences, UMaine) Cathy Billings (Lobster Institute, UMaine) 11th International Conference and Workshop on Lobster Biology and Management
Mario Teisl (School of Economics, UMaine) Andrei V. Alyokhin (School of Biology & Ecology, UMaine), Elise Bolda (Muskie School, Public Health, USM), Kristina Cammen (School of Marine Sciences, UMaine), Angela Daley (SOE, UMaine), Allison Gardner (SBE, UMaine), Eleanor Groden (SBE, UMaine), Paul K.J. Han (Center for Outcomes Research & Evaluation, MMCRI),Brenda Joly, (Muskie School, Public Health, USM), Pauline Kamath (SBE, UMaine), Danielle Levesque (SBE, UMaine), Anne Lichtenwalner (SBE and Coop. Extension, UMaine), Carly Sponarski (Dept. of Wildlife, Fisheries & Conservation Biology, UMaine), Judy Tupper (Muskie School, Public Health, USM), Erika Ziller (Muskie School, Public Health, USM), and Sandra De Urioste-Stone (School of Forest Resources, UMaine) Advancing the Emerging Research Program in One Health to Support Maine’s Economy

2015 & 2016 Planning Grant Awardees

Principal Investigator Partners Project Title
Kenneth C. Elliot (Social Science, UMA) Amber Howard (Biology, UMA); Christopher Howard (Psychology, Husson University) Strengthening Higher Education Pathways for Eldercare Providers: Undergraduate Attitudes and Eldercare Engagement
Heather Leslie (Marine Sciences, UMaine) Jake Ward (Economic Development, UMaine) Planning for the Future of Shoreline Infrastructure of the Darling Marine Center to Enhance Capacity in Applied Marine Science Education
 Lenard Kaye (Center on Aging, UMaine) Carol Kim (Vice President for Research, UMaine) University of Maine System-Wide Cross Campus Workshop in Aging Research
 Heather Leslie (Marine Sciences, UMaine)  Paul Anderson (Maine Sea Grant, UMaine); Jake Ward (Economic Development, UMaine) Building Campus and Community Connections to Advance Research Development and Communication for Maine’s Marine Economy
Janet Fairman (Exercise Science, UMaine) James Artesani (Education, UMaine); Catherine Fallona (Education, USM); Pat Red (Education, USM); Brian Cavanaugh (Education, UMF) Building a Collaborative Partnership to Support K-12 Educator Professional Development in Maine
 Yong Chen (Marine Science, UMaine) Robert Boenish (Marine Science, UMaine); Jocelyn Runnebaum (Marine Science, UMaine) Working Group on Incidental Catch and Discard Mortality of Groundfish in Gulf of Maine Fisheries
 Fei Chai (Marine Sciences, UMaine) Joshua Stoll (Marine Sciences, UMaine); Ziwen Ye (Marine Sciences, UMaine) Changing Seafood Economy: Understanding China’s Increasing Appetite for Gulf of Maine Seafood
Aaron Strong (Marine Sciences, UMaine) Damian Brady (Marine Sciences, Sea Grant, UMaine); Esperanza Stancioff (UMaine Extension, Maine Sea Grant, UMaine) Dynamics of Ocean and Coastal Acidification in Coastal Maine: Assessing the Potential Risks to Livelihoods and the Economic Opportunities for Adapting to and Mitigating Acidification
Esperanza Stancioff (UMaine Extension, Sea Grant, UMaine) Samuel Belknap (Climate Change Institute, Anthropology, UMaine); Aaron Strong (Marine Science, UMaine) Addressing Emergent Threats to the Maine Lobster Fishery Through an Expanded and Improved Model Co-Developed by Lobster Harvesters
Sandy Butler (Social Work, UMaine) Marialla Passarelli (UMF); Tanya Sleeper (UMFK); and Venessa Patenaude (UMPI) Strengthening Maine’s Eldercare Workforce
Paul Anderson (Sea Grant) Heather Leslie (Darling Marine Center); Brian Beal (UMM) A Facilitated Process to Establish the Alliance for Maine’s Marine Economy (AMME)

RRF Graduate Assistant Awards

Round 2 Graduate Assistant Awardees (Fall 2017 – Summer 2018)

Principal Investigator Partners Project Title
Damian Brady (School of Marine Sciences, UMaine) Brian Beal (Environmental & Biological Science, UMM), Bridie McGreavy (Communication and Journalism, UMaine) Modeling estuarine circulation on Maine mudflats to improve shellfish harvesting
Yong Chen (Department Marine Resources, UMaine Maine Department of Marine Resources Larry Jacobson (NOAA Northeast Fisheries Science Center), Richard Wahle (School of Marine Sciences, UMaine), Andrew Pershing (Gulf of Maine Research Evaluating the effectiveness of Gulf of Maine lobster fishery resource monitoring programs under different climate change scenarios
Mindy Crandall (School of Forest Resources, UMaine) Tora Johnson (UMM), Anica Miller-Rushing (Down East Research and Education Network) The Value of Conservation Lands in Down East Maine
Adam Daigneault (School of Forest Resources, UMaine) Ryan D. Wallace (Maine Center for Business and Economic Research) Mindy Crandall (School of Forest Resources, UMaine) An Integrated Approach to Realizing the Value of Maine’s Forest Resources
William Gramlich (Chemistry, UMaine) Basile Tarchini (The Jackson Laboratory) Norbornene functionalized carboxymethyl cellulose hydrogels for organotypic cochlear culture
Caitlin Howell (Chemical and Biological Engineering, UMaine) Sandra Rieger (MDI Biological Laboratory), Douglas Currie (USM) Vascularized Polymers for Spatially and Temporally Controlled Cell Stimulus
Melissa Landon (Civil & Environmental Engineering, UMaine) Aaron Gallant (Civil & Environmental Engineering, UMaine), Richard Akers (Maine Marine Composites), Krish Thiagarajan (Mechanical Engineering, UMaine), Andrew Goupee (Mechanical Engineering, UMaine) Assessing Novel Helical Anchor Design Capacity in Soils for Marine Renewable Energy and Aquaculture Applications
Michael Mason (Chemical and Biological Engineering, UMaine) Douglas Bousfield (CHEME, UMaine), Ian Dickey (Colorado Limb Consultants) Variable Porosity Nanocellulose Solid Forms for Biomedical Applications
Becca Matusovich (Muskie School of Public Service, Cutler Institute, USM) Elise Bolda (Muskie School of Public Service, USM), Alireza Geshnizjani (Community Health Education Department, UMF) SmilePartners: oral health as an economic development strategy
Alessio Mortelliti (Wildlife Fisheries and Conservation Biology, UMaine) Joseph Zydlewski (USGS), Aaron Weiskittel (School of Forest Resources, UMaine), Brian Roth (CFRU), Laura Kenefic (U.S. Forest Service) Optimizing stand composition and forest regeneration strategies by improving understanding of important biological controls
Balunkeswar Nayak (School of Food and Agriculture, UMaine) Jinwu Wang (U.S. Forest Services) Douglas J. Gardner (FBRI, ASCC and School of Forest, Resources, UMaine), Mehdi Tajvidi (School of Forest Resources, UMaine), Douglas Bousfield (Chemical and Biological Engineering, UMaine) Value-addition of cellulose nanofibers (CNF) by developing food packaging materials and assessment on food safety
Sarah Nelson (School of Forest Resources, UMaine) Hamish Greig (School of Biology and Ecology, UMaine), Amanda Klemmer (Ecology and Environmental Sciences and School of Biology and Ecology, UMaine), Collin Eagles-Smith (U.S. Geological Survey), Colleen Flanagan Pritz (National Park Service) Graduate student support to continue UM’s lead role in the Dragonfly Mercury Project across US National Parks
Thomas Schwartz (Chemical and Biological Engineering, UMaine) G. Peter van Walsum (Department of Chemical & Biological, Engineering, UMaine), Scott J. Eaton (Maine Maritime Academy) Biobased Lubricants and Fuels: Integration of Chemical Catalysis with Mixed Culture Fermentation
Rosemary Smith (Laboratory for Surface Science and Technology, UMaine) Douglas Sawyer, MD (Maine Medical Center), Scott D. Collins (LASST and Chemistry, UMaine) 3D Printed Microfluidics for Directing Cardiomyogenesis on Chip

Round 1 Graduate Assistant Awardees (Fall 2016 – Summer 2017)

Principal Investigator Partners Project Title
Damian Brady (Marine Sciences, UMaine)  Bureau of Public Health, Maine Department of Environmental Protection, Maine Shellfish Advisory Council Modeling estuarine circulation on Maine mudflats to improve shellfish harvesting
Jason Bolton (Food Science & Cooperative Extension, UMaine) Maine Technology Institute OIED RRF Grad Assistant Proposal
Yong Chen (Zoology & Marine Science, UMaine) Maine Department of Marine Resources Estimating spatial non-stationarity of American lobster
Yong Chen (Zoology & Marine Science, UMaine) Maine Department of Marine Resources, NOAA RRF Graduate Assistant Proposal for PhD Candidate
Yong Chen (Zoology & Marine Science, UMaine) Northeast Fisheries Science Center, NOAA, Gulf of Maine Research Institute Incorporating environmental variability into assessment and management of American lobster (Homarus americanus)
Yong Chen (Zoology & Marine Science, UMaine) Northeast Fisheries Science Center,  NOAA Development of a modeling framework to assess the effects of environmental heterogeneity in sea scallop (Placopecten magellanicus) abundance, distribution, and growth: Application to the Maine fishery
Yong Chen (Zoology & Marine Science, UMaine) NOAA, Maine Department of Marine Resources Facilitating Development of Statistical Models to improve estimation of incidental cod catch
Teresa Johnson (Marine Sciences, UMaine) Northeast Fisheries Science Center Marine Sciences Graduate Assistant Support Application
Lenard Kaye (Social Work, UMaine) UMS reach GA Support Request to Bolster Aging Research Connections across the UMS
Michael Mason (Chemical and Biological Engineering, UMaine) EMMC Variable Porosity Nanocellulose Solid Forms for Biomedical Applications
Krish Thiagarajan (Mechanical Engineering, UMaine) General Dynamics Bath Iron Works Advancing marine technology for naval and commercial ships using the Alfond W2 OCean Engineering Laboratory

RRF Undergraduate Assistantship Awards

Round 2 Undergraduate Assistantship Awardees (September 2017 – August 2018)

Principal Investigator Partners Project Title
Douglas Reusch (UMF, Dept. of Earth and Environmental Sciences) Dwight Bradley, USGS; Justin Strauss, Dartmouth College; Steven Engle, Center for Community GIS; Patricia Millette, Mount Blue High School Before Pangea Geoheritage Corridor
Mindy Crandall (UMaine, School of Forest Resources) Jessica Leahy, UMaine School of Forest Resources; Nicole Gayer Bernsen, UMaine School of Forest Resources, Dawna Blackstone, Appalachian Mountain Club; Barbara Baker, Cooperative Extension Rural Youth Workforce Readiness, and Community Connections
Karissa Tilbury (UMaine Dept. of Chemical and Bioengineering) Robert Bowie & Vinal Applebee, Down East Emergency Medicine Institute Remote Monitoring of Breathing Rate using UAV mounted FLIR in Medical Search and Rescue
Caitlin Howell (UMaine Dept. of Chemical and Bioengineering) Qian Xue, UMaine Dept. of Mechanical Engineering; Robert Bowie, Down East Emergency Medicine Institute, Valerie Herber, UMaine School of Nursing; Denham Ward & Micheline Chipman, Hannaford Simulation Center Low-cost breathing simulator for medical training
Allison Gardner (UMaine School of Biology and Ecology) Bangor Area Stormwater Group Manipulating the mosquito microbiome to mitigate mosquito-borne disease transmission
Clarissa Henry (UMaine School of Biology and Ecology) Karissa Tilbury, UMaine Dept. of Chemical and Biological Engineering Testing neuro muscular electrical stimulation as an adjuvant therapy for muscle aging and muscle disease
Wilhelm Friess (UMaine Dept. of Mechanical Engineering) Andrew Goupee, Dept. of Mechanical Engineering; Keith Berube, UMaine Mechanical Engineering Technology; Michael Davis, USM Mechanical Engineering Distributed Differential Pressure Measurement for assessment of building infiltration rate
Gayle Zydlewski (UMaine School of Marine Sciences) Stephen McCormick, USGS Alternative aging methods for Atlantic sturgeon: Research to improve management of a pre historic natural resource
Lakesh Sharma (UMaine/UMPI Cooperative Extension) Sukwhinder Bali UMaine/UMPI Cooperative Extension; Jim Dwyer, UMaine Cooperative Extension Development of nitrogen guidelines for feed and malt barley in Maine
Kristy Townsend (UMaine School of Biology and Ecology) Rosemary Smith, Dept. of Electrical and Computer Engineering; Leonard Kass, UMaine School of Biology and Ecology; Todd O’Brien, O’Brien Medical, LLC.; Nuri Emanetoglu, Ali Abedi, & Scott Collins, UMaine Dept. of Electrical and Computer Engineering Development of a Device for Measuring Peripheral Neuropathy and Treating via Subcutaneous Drug Delivery

Round 1 Undergraduate Assistantship Awardees (June 2017 – May 2018)

Principal Investigator Partners Project Title
Brian Beal (UMM) Dianne Tilton (Downeast Institute for Applied Marine Research & Education Field and Laboratory Trials to Examine Growth and Survival of a New Bivalve Culture Candidate in Maine: Arctic surfclams, Mactromeris polynyma
Susan Brawley (UMaine, Center for Cooperative Aquaculture Research) Steve Eddy (CCAR) Controlling damaging ciliates in sea vegetable aquaculture with a focus on laver culture
Nuri Emanetoglu (UMaine, Dept. of Electrical and Computer Engineering) Herbert Aumann (UMaine, Dept. of Electrical and Computer Engineering)and Francis Drummond (UMaine, School of Biology and Ecology) Bee Hive Activity Monitoring System
Alireza Geshnizjani (UMF, Community Heath Education Program) Clyde Mitchell (UMF, Business Economics) and Becca Matusovich (USM, Muskie School of Public Service, Cutler Institute) SmilePartners: oral health as an economic development strategy
Pauline Kamath (UMaine, School of Food and Agriculture) Anne Lichetnwalner (UMaine, School of Food and Agriculture) Investigating Disease Transmission by Winter Ticks on Moose to Enhance Maine’s Resource-Based Economy
Heather Leslie (UMaine, School of Marine Sciences and Darling Marine Center) Damian Brady (UMaine, SMS/DMC), Jeremy Rich (UMaine, SMS/DMC, Carter Newell (Pemaquid Oyster Company) Building Research-Industry Collaborations or Maine’s Marine Economy
Renae Moran (UMaine, Highmoor Farm/School of Food and Agriculture) Bryan Peterson (UMaine, School of Food and Agriculture) Identification of Apple Tree Varieties with Greater Adaptation to Freezing Stress
Alessio Mortelliti (UMaine, Wildlife, Fisheries and Conservation Biology) Joseph Zydlewski (US Geological Survey), Brian Roth (UMaine, Center for Research on Sustainable Forests) Aaron Weiskittel (UMaine, School of Forest Resources), and Laura Kenefic (US Forest Service) Optimizing stand composition and forest regeneration strategies by improving understanding of important biological controls
David Putnam (UMPI, Sciences and Mathematics) Derek Yorks (Maine Department of Inland Fisheries and Wildlife), Michael Jones (American Turtle Observatory) Northern Maine wood turtle population survey
Katharine Ruskin (UMaine, Ecology and Environmental Sciences) Aaron Strong (School of Marine Sciences) Nicholas Fisichelli (Schoodic Institute at Acadia National Park), Abraham Miller-Rushing (National Park Service), and Tora Johnson (UMM, GIS program) Assessing the Economics of Maine’s Coastal Tourism Development: The Ecosystem Services of Schoodic Peninsula, Acadia National Park
Aaron Strong (UMaine School of Marine Sciences) Sam Belknap (UMaine, Climate Change Institute), Parker Gassett (UMaine School of Marine Sciences) Carbon Policy and Energy Efficiency for Maine’s Marine Industries
Aaron Strong (UMaine School of Marine Sciences) Esperanza Stancioff (UMaine, Cooperative Extension/Sea Grant) Damian Brady (UMaine, SMS/DMC), Parker Gassett (UMaine, SMS) Solutions to ocean and coastal acidification that support Maine’s coastal communities
Kristy Townsend (UMaine, School of Biology and Ecology) Len Kass (UMaine, GSBSE), Ali Abedi (UMaine, GSGSE), Nuri Emaneglotu (UMaine, Dept. of Electrical and Computer Engineering) and Todd O’Brien (O’Brien Medical, LLC) Adipose Tissue Neural Innervation: Mechanisms and Therapies
Richard Wahle (UMaine, School of Marine Sciences and Darling Marine Center) Curtis Brown (Ready Seafood Company) Increasing the Value of Maine’s Lobster Fishery by Improving Shell Quality and Meat Yield
Karen Wilson (USM, Environmental Science and Policy) David Hart (UMaine, Senator George Mitchell Center for Sustainable Solutions) Working with the Alewife Harvesters of Maine to Assess Harvest Strategies for Sustainable and Expanding River Herring Harvests in Maine
Sharon, Klein (UMaine, School of Economics) Bridie McGreavy (UMaine, Communication and Journalism) Stakeholder-Engaged Hydropower Decision Making