Skip Navigation

2012 Student Employment Recognition Week - 2012 Nominees

Congratulations to all of this year’s Nominees!

2012 Undergraduate and Graduate Student Employee of the Year Nominees

Travis Blackmer
Nominated by George Criner
School of Economics 

Robert Burbank
Nominated by Andrei Strukov
Information Technologies

Mary Callaway
Nominated by Colleen Gagnon
University Bookstore

Casey Clark
Nominated by Ali Abedi
Electrical and Computer Engineering

Amanda Cobb
Nominated by Pam Rideout
Bear Necessities

Sara Converse
Nominated by Mary Ann Portmann
Office of Student Financial Aid

Jeffrey Costello
Nominated by Pam Rideout
Bear Necessities

Alicia Dube
Nominated by Mary Beth Willett
The Tutor Program

Corinne Finley
Nominated by Justin Crouse
Chemical and Biological Engineering

Linda Gaudreau
Nominated by Pam Rideout
Bear Necessities

Erin Gray
Nominated by Jodi Munster
Wells Central

Thomas Green
Nominated by Caryl Willette
Office of Student Financial Aid

Rachael Joyce
Nominated by Habib Dagher
Advanced Structures and Composites Center

Malcom Macomber
Nominated by  Todd Zoroya
Mathematics

Calandra Mpelkas
Nominated by Terri doAmaral
The Housing Foundation

Jessica Niles
Nominated by Pam Rideout
Bear Necessities

Yucheng Peng
Nominated by Douglas Gardner
Advanced Structures and Composites Center

Joshua Plourde
Nominated by Elizabeth Viselli
Advanced Structures and Composites Center

Kathryn Porter
Nominated Darrell Donahue
Chemical and Biological Engineering

Jeremy Putnam
Nominated by Jodi Munster
Wells Central

Jodi Randall
Nominated by Jodi Munster
Wells Central

Marcelo Rugini
Nominated by Jodi Munster
Wells Central

Sarah Snow
Nominated by Daniel Sandweiss
Graduate School

Jeremy Walsh
Nominated by Craig Harris, Raymond Pelletier,
Stephen Hornsby, and Danielle Beaupre
Canadian-American Center

Emily West
Nominated by Jodi Munster
Wells Central

Supervisor of the Year Nominees

Ali Abedi
Nominated by Casey Clark
Electrical and Computer Engineering

Jim Bird
Nominated by Susan Priest
Orono Bog Boardwalk

Brenda Collamore
Nominated by Ryan Ranger
Civil and Environmental Engineering

Darrell Donahue
Nominated by Kathryn Porter
Chemical and Biological Engineering

Andrea Gifford
Nominated by Jessica Stevens
Student Affairs

Man-Ching Lee
Nominated by Aaron Kesel
Continuing Education and Distance Learning

Jennifer Lund
Nominated by Everett Booth
Entomology Department

Pam Rideout
Nominated by Elise Jordan
Bear Necessities

Mary Thompson
Nominated by Ryan Ranger
Civil and Environmental Engineering

 


Back to 2012 Student Employment Recognition Week