Skip Navigation

UMaine News

Follow us on Twitter Join us on Facebook Watch us on YouTube Contribute to our Flickr Group

2014 Undergraduate Research and Academic Showcase Winners

Student research was displayed during the 5th annual Undergraduate Research and Academic Showcase on April 1.

The event, sponsored by UMaine’s Center for Undergraduate Research (CUGR), was open to any undergraduate at the university and featured presentations from 149 students in the form of 77 posters, 21 oral presentations or performances, and nine exhibits. Several presentations included multiple students.

Following are the winning presentations:

Exhibits

  • Nicole Curtis-Bray (electrical and computer engineering), “Remote Excitation of the Resonant Transverse Shear Mode in AT-cut quartz;” adviser: John Vetelino

Oral Presentations

  • Paige Martin (molecular and biomedical sciences), “Exosome-Mediated Drug Delivery for Treatment of Brain Cancer;” adviser: Carol Kim (first place)

  • Christine Gilbert (Honors), “Sustainability Inconvenient Discourse;” adviser: Mark Haggerty (second place)

Posters

  • Samuel Hatch and Emily Blackwood (anthropology), “Native American Plant Use: Pollen Analysis of Shell Middens;” adviser: Brian Robinson (first place)

  • Chi Truong (chemical and biological engineering), “Separation of Sodium Acetate from Maine hardwood extract via Electrodialysis;” adviser: Joseph Geneco (second place)

  • Elizabeth Chenevert, Rebekah Flanders, Lindsay Thornton and Sylvia Paradis-Reynolds (nursing), “Radon Detect To Protect;” adviser: Elizabeth Bicknell (third place)

Also announced at the showcase were the 10 winners of a $3,000 Summer Research and Creative Academic Achievements Fellowship:

  • Danielle Walczak (communication and journalism), “Fresh Light: Maine’s Young Small Diversified Farmers Growing Hope in Maine;” adviser: Margaret Nagle

  • Gwendolyn Beacham (molecular and biomedical sciences), “Towards Understanding Cluster E Phage Integration and Maintenance of Lysogeny;” adviser: Sally Molloy

  • Marissa Bovie (anthropology), “Landscape Evolution and Human Agency Along Croatia’s Adriatic Coast;” adviser: Greg Zaro

  • Tyler Roy (psychology), “Activated Microglia in a Mouse Model of Chemo-Brain;” adviser: Thane Fremouw

  • Julia Sell (physics), “Platinum-Zirconium Diboride (Pt-ZrB2) Multilayer Thin Film Structures for Sensor Applications in Harsh High;” adviser: Robert Lad

  • Torey Bowser (marine sciences), “Arsenic Exposure of Zebrafish (Danio rerio) Embryos and the Potential to Affect Adult Fish Behavior;” adviser: Rebecca Van Beneden

  • Katrina Harris (molecular and biomedical sciences), “Identification of Genome and Integration Morphology of Mycobacteriophages ChipMunk and EvilGenius;” adviser: Keith Hutchison

  • Amy Fish (food and agriculture), “Evaluation of Persistence Factors in C.pseudotuberculosis;” adviser: Anne Lichtenwalner

  • Taylor Merk-Wynne (mechanical engineering), “Micromechanical Modeling of Fiber Reinforced Composites;” adviser: Senthil Vel

  • Juliana Tavora (marine sciences), “Satellite-Measured Bio-Optical Measurements of Lagoa dos Patos, Brazil;” adviser: Andrew Thomas

Tags:

Comments are closed.